karabiber.gen.tr https://www.karabiber.gen.tr Karabiber, Özellikleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, karabiber.gen.tr Thu, 03 Dec 2015 00:00:00 +0000 Thu, 23 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Karabiber Alerjisi Belirtileri https://www.karabiber.gen.tr/karabiber-alerjisi-belirtileri.html Fri, 30 Nov 2018 01:11:32 +0000 Karabiber alerjisi belirtileri aslında çok yaygın bir şeklide görülmektedir. İnsanlarda çok sık görülen bu durum etin bir şekilde görülür. Fakat bu insanlar arasında karabibere duyarlı olan ve olmayanlar çok büyük farklıl Karabiber alerjisi belirtileri aslında çok yaygın bir şeklide görülmektedir. İnsanlarda çok sık görülen bu durum etin bir şekilde görülür. Fakat bu insanlar arasında karabibere duyarlı olan ve olmayanlar çok büyük farklılıklar göstermektedir. Çünkü karabiberin etkileri kişilerde farklılıklar göstermektedir. Bu alerji kişilerin bağışıklığına göre kimi insanlarda fazla belirti göstererek kimi insanlarda daha az belirti göstererek sadece hapşırma şeklinde görülmektedir. Bu nedenle karabiber alerjisi birçok insanda görülebilecek durumlardan biridir. Özellikle karabiberin çok küçük tanecikler halinde olması durumu bu gibi alerjinin oldukça yaygın olarak meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu urum kimi zaman bir çocukta kimi zamansa bir yaşlı kişide meydana gelebilmektedir. Karabiber alerjisi eğer annede ya da babada görülüyorsa bu durumun aynısının çocuklarda görülme oranı çok yüksektir. Çünkü bu gibi alerjilerin belirtileri genetik olarak anneden ya da babadan çocuğa geçmektedir. Bu durum kimi zaman kişinin torununda bile görülebilir. 
Karabiber Alerjisi Belirtileri
 • Karabiber alerjisi belirtileri arasında en büyüğü daha önce de belirttiğim gibi sürekli ve yoğun bir şekilde hapşırmaktır. Özellikle karabiberin çok küçük tanecikler halinde olması nedeni ile bu biber kişinin birkaç metre ilerisinden bile kullanılsa kişiye etki yaparak kişiyi yoğun bir şekilde olmaması gereken zamanlarda etkilemektedir. Özellikle restoranlarda bu gibi alerjik durumlar sizlerin de başına gelebilir. Tabi karabiber alerjiniz varsa.
 • Karabiber alerjisinin bir diğer belirtisi ise kişide meydana gelen göz yaşı akmasıdır. Bu gibi alerjiler kişiyi etkilediğinde kişinin gözlerinden çok yoğun bir şekilde yaş gelebilir. Tabi ki bu durum her karabiber alerjisi yaşayan kişilerde görülmeyen bir durumdur. Bu nedenle bu belirtiyi genellememek gerekmektedir. Sizlerde de hapşırık ile gözden yaş gelmesi sorunu görülüyorsa bu gibi durumlardan şüphe duyabilirsiniz. 
 • Karabiber en çok alerjiye yol açan belirtiler arasında yer almaktadır. Kimi zaman kişilerin bu besine sadece solunum yolu ile maruz kalması gerekmez. Bazen kişilerin karabibere temas etmesi durumunda da kişide alerji belirtileri görülebilir. Böyle bir alerjide görülebilecek en büyük belirti tabi ki ciltte olacaktır. Genellikle kızarıklık ve kabarma şeklinde görülen belirti çok kısa süreler sonra etkisini gösterir. Bu nedenle daha önce karabibere temas etmemişseniz dikkatli olmanız tavsiye edilir. 
 • En büyük belirtilerinden biri olan kaşıntı durumu yine karabiber alerjisinin önemli belirtileri arasında yer almaktadır. Karabiber alerjisi olan kişilere az bir karabiber temasında çok büyük kaşıntılar meydana gelebilmektedir. Bu nedenle bu kişilerden karabiber kesinlikle uzak tutulmalıdır. Aksi durumlarda çok büyük sorunlar meydana gelerek başta kaşıntı olacak şekilde kişilerde ciddi rahatsızlık durumlarına neden olabilmektedir. 
 • Bazen karabiberin solunması ya da teması ile çok şiddetli yanma durumları görülmektedir. Karabiber alerjisi olan kişi eğer karabiberi yoğun bir şekilde solumuş ise kişinin solunum yolları belli bir süre yanacaktır. Bu belirti karabiber alerjisi belirtileri arasında önemli yer tutar. Bu durumda burundan bir miktar su çekilmesi çok daha faydalı olabilir. Yani bağışıklığı hassas olan ve cildi hassas olan kişilerde bu gibi yanma durumları görülse de en fazla birkaç saat içerisinde bu durum ortadan kalkacaktır. 
]]>
Karabiber Bal https://www.karabiber.gen.tr/karabiber-bal.html Fri, 30 Nov 2018 19:36:11 +0000 Karabiber bal karışımı, günümüzde insanların şifa kazanmak amacı ile tükettiği besinler arasında yer almaktadır. Öyle ki bazen tıbbi olarak doktorların vermiş olduğu birçok ilaç insanların bazı sorunlarını çözememekt Karabiber bal karışımı, günümüzde insanların şifa kazanmak amacı ile tükettiği besinler arasında yer almaktadır. Öyle ki bazen tıbbi olarak doktorların vermiş olduğu birçok ilaç insanların bazı sorunlarını çözememektedir. Bu gibi durumlarda genellikle insanlar doğal yöntemlere başvurarak sorunları daha bitkisel olarak halletmeye çalışırlar. Bitkiler birçok sorunun çözünümde çok büyük faydalar sağlamaktadır. İşte karabiberin faydaları da burada hayatımıza girmektedir. Karabiberin birçok faydası bulunmaktadır. Bazı insanlarda alerji yapsa da bazı insanlarda çok  büyük etkiler yaparak kişinin fayda görmesini sağlamaktadır. Karabiberin içerisine eklenen bal ise yine kişilerde çok büyük faydalara neden olmaktadır. Eski insanlar ilaç bulamadıkları için bu gibi bitkisel ve doğal malzemeleri birleştirerek faydalarından yararlanırlardı. Bu karışımlar son derece faydalı olmaktadır. Sizlerde bu faydalarından yararlanmak için bu karışımları bol bol tüketebilirsiniz. Karabiber bal da etkilerini burada gösterir. Fakat belirtmek isterim ki karabiber son derece acı bir madde olduğu için bu karışımda da hafif farklı bir lezzet oluşur. Bu nedenle birçok kişi karabiber bal karışımının mükemmel faydalarından yararlanamaz. Eğer sizlerde bol bol karabiber bal karışımını tüketirseniz beklenen etkileri çok rahat bir şekilde görebilirsiniz.

Faydaları:
 • Karabiber bal karışımının en büyük faydası tabi ki öksürük üzerinedir. Kimi zaman farklı hastalıklardan dolayı meydana gelen öksürüklerin giderilmesi kimi zaman da farklı alerjik durumlarda meydana gelen inatçı öksürüklerin giderilmesinde çok büyük faydalar göstermektedir. Bazı insanlarda görülen sebepsiz öksürükler nedeni ile kişinin ciğerleri bile zarar görmektedir. Bu durumda birçok öksürük hapı bile fayda etmezken karabiber bal karışımı oldukça faydalı bir şekilde etkilerini göstererek on dakika içerisinde öksürüğü kesecektir. Özellikle gecenin bir yarısında öksürük sorunu yaşayan kişiler o saatte doktora gidemedikleri için bu karışımdan faydalanabilirler. Sizlerde öksürükleri gidermek ve rahat bir uyku uyumak için karabiber bal karışımından faydalanın.
 • Özellikle soğuk kış aylarında insanların sürekli hasta olmalarının en büyük nedeni kişilerde bağışıklık sisteminin zayıflamış olmasıdır. Bu gibi durumlarda hastalığın iyileştirilmesinin yanı sıra kişilerin bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle bol bol karabiber bal kürünü yaparak afiyetle tüketebilirsiniz. Genellikle bu tür doğal ürünler çok hızlı bir şekilde vücuda etki ederek sorunların çözülmesini sağlamaktadır. bu karışımı en çok çocuklarınıza yedirerek çocuklarınızın bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz. 
 • Bu durumun yanı sıra Karabiber ve balın birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle iştah açıcı özelliği çok yoğun olan karabiber balını iştahınızın açılması için tüketebilirsiniz. Sizlerde bu karışımdan çok büyük etkiler göreceğinizden emin olabilirsiniz. Daha birkaç tatlı kaşığı tüketmeden iştahınızın açıldığını görebilirsiniz. Bu nedenle özellikle yemek yemeyen çocuklarda hem fayda sağlamak hem de kilo aldırmak amaçlı bu karışım tüketilebilir
Karabiber Bal
Karabiber bal karışımı, tabi ki adı gibi iki malzemelerden yapılmaz. bu karışımı yapmak için ılık su ve limona da ihtiyacınız vardır. Bu mucizevi karışımın içerisinde limon ekleyerek bu mükemmel bitkinin de faydalarından yararlanabilirsiniz. Bu karışımı yapmak için öncelikle bir çay bardağı kadar suyu kaynatın ve tekrar ılımasını bekleyin. Su ılıklaştığı zaman bu  su üzerine limonun yarısını iyice sıkarak içerisine karabiber ekleyin  ve boca yapın. Bu karışım üzerine bir tatlı kaşığı kadar bal ekleyin ve iyice karıştırın. Bir süre sonra tüm malzemeler birbirine karışır. Bu durumda karışımınız hazırdır. Afiyetle tüketerek faydalarından yararlanabilirsiniz. 
]]>
Rüyada Karabiber Görmek https://www.karabiber.gen.tr/ruyada-karabiber-gormek.html Sat, 01 Dec 2018 08:11:59 +0000 Rüyada karabiber görmek, rüyayı gören kişinin geleceğini, pahada kıymetli şeyleri ve sıhhatini güvence altına alma fikrine delil sayılır. Rüya sahibinin, yarınları amaçlı endişe duyan, elindekileri kaybetmemek amaçlı Rüyada karabiber görmek, rüyayı gören kişinin geleceğini, pahada kıymetli şeyleri ve sıhhatini güvence altına alma fikrine delil sayılır. Rüya sahibinin, yarınları amaçlı endişe duyan, elindekileri kaybetmemek amaçlı ücret ve zaman harcamaktan çekinmeyen, öncesinde canına ölçüt verici ama malın da canın yongası olduğuna inan ve bu istikamette davranış eden kişi meydana geldiği yorumu yapılmaktadır. 

Rüyada Karabiber Yeme
Rüyasında karabiber yediğini gören kişi, kocaman bir sıkıntıyla karşın karşıya geliyor olacak demektir. Rüya sahibinin yaşamının negatif istikamette değişeceğine, en başında kocaman uğursuzlukların ve şanssızlıkların dönüp durduğuna, berbat şahıslarla karşılaşarak onların gazabına uğrayacağına delil sayılmaktadır.

Rüyada Karabiber Dökmek 
Şansın geriye geleceğine, isteklerin bir bir gerçekleşeceğine, iş ve meslek yaşamında istenilen başarının elde edileceğine, dertlerin, problemlerin ve kederin unutulup, geliyor olacak harika günlerin keyfinin sürüleceğine deyim edilir.

Rüyada Karabiber Alma
Rüyayı gören kişinin bütçesinin iyileşeceğine, borçlarının kapanacağına, yükünün azalacağına ve böylece içerisine düştüğü parasal sıkıntının da sonunun geleceğine delil sayılır. Kişi, kapıya iştirak eden alacaklılardan kurtulduğu amaçlı kendisini kuş denli hafif hissedeceğine işarettir. 

Rüyada Karabiber Ağacı Görülmesi 
Bir kişi şayet, düşünde karabiber ağacı görürse o kişinin etrafının kalabalık olacağı, arkadaşlık ve arkadaşlık edeceği bireylerin bizzat amaçlı köstek değil dayanak olacak nitelikte kimselerden olacağı, onlar yardımıyla düştüğü yerden kalkacağı, borçlarından kurtulacağı ve üzüntüsünü unutacağı manasına gelmektedir.

Rüyada Karabiber Görmek
Rüyada Adet Karabiber Görülmesi 
Rüyayı gören kişinin hayallerinin gerçekleşeceğine, bu sayede huzurlu bir yaşama kavuşacağına ve son vakitlerde vakitsizlikten ve imkansızlıktan ötürü bir çok kez ertelemek zorunda meydana geldiği işlerini gerçekleştirmek amaçlı yine yaşamına alacağına deyim edilir. Bu rüya, kaderin rüyayı gören kişinin yüzüne güleceğine ve bütün dertlerinin geri kalacağına yorumlanır.

Rüyada biber görülmesi
Surat güldürecek şeylerin gerçekleşmesi manasına gelmektedir. Aynı zamanda meşakkatli, zahmetli ve alın teri dökerek ifade edilecek bir işin karşılığında sahip olunacak helal meydana iştirak eden bol getiriye ve mülkiyete delil sayılmaktadır. Biber hem de rüyayı gören kişinin arkasından yapılmış olan gıybete ve bu sebeple de zor vaziyette kalması manasına gelmektedir. Rüyada biber gören kişi bizzat de gıybete meraklı meydana iştirak eden kişidir ve bu sebeple gıybetini yaptığı bireylerin gazabına uğrayarak zor ve mukassi günler geçirecek demektir. Zira rüyayı gören kişi kime güvenmesi gerektiğini, kime güvenmemesi gerektiğini tam amaçla bilemeyen biridir. Rüyada yemekte kırmızı ya da karabiber meydana geldiğini görülmesi ya da yemeğe dökmek çok fazla üzücü bir bilgi alınmasına delil sayılır.

Rüyada Biber Yiyecek 
Rüyada biber yiyecek yanlış bir hüküm alıp ifade edilecek meydana iştirak eden işin sonucu olarak demorolize olmak ve başını duvarlara vurmak manasına gelmektedir.

Rüyada Biber Satmak 
Rüyada biber satmak şifa aramaya, sıkıntılardan ve borçlardan kurtulmaya ve rahata kavuşmaya delil sayılır.

Rüyada Biber Almak 
Rüyada biber almak mukassi günler geleceğinin, ev içerisinde yokluk ve kıtlık olunacağına, getirin ve işlerin düşerek parasal problemlerin baş göstereceğine delil sayılır.

Rüyada toz karabiber görülmesi, para bazlı külfeti yer alan yabancıdan uzak durulacağına, içsel yükü meydana iştirak eden tanıdığından]]> Karabiber Faydaları https://www.karabiber.gen.tr/karabiber-faydalari.html Sat, 01 Dec 2018 16:56:11 +0000 Karabiber faydaları, dünyanın çeşitli mutfakların da kullanılan en yaygın baharat çeşitlerinin en başında gelir. Karabiber tüm durumu ile de kullanılır ama  fazla miktarda yaygın amaçla öğütme şekliyle tüketilmesi seçim Karabiber faydaları, dünyanın çeşitli mutfakların da kullanılan en yaygın baharat çeşitlerinin en başında gelir. Karabiber tüm durumu ile de kullanılır ama  fazla miktarda yaygın amaçla öğütme şekliyle tüketilmesi seçim edilmektedir. 

Karabiberin yemekler kattığı süper lezzet haricinde içerdiği bol miktarda çeşitli vitamin ve minerallerle sıhhat bakımından çok fazla miktarda fayda sağlamaktadır. Potasyum, magnezyum ve demir bakımından zengin sayılan karabiber K ve C vitaminleri içermektedir. Bundan başka A vitamini deposu meydana geldiğini ifade etmek olası. İtinalı amaçla karabiber kullanımı bünyenin gereksinim duyduğu A vitamininin kocaman bir kısımını karşılayabilir. 

Karabiberin Sağlığa Faydaları 
Karabiber çok fazla miktarda meydanda sağlığımıza hizmet etmektedir. Bilhassa kış aylarında tüketilmesi seçim edilir. Bunun en mühim nedeni soğuk algınlığından kaynaklanan hastalıklara karşın ani neticeler verebilmesidir. Karabiberin öksürük ve soğuk algınlığını giderici özelliği vardır. Mineral bakımından çok fazla miktarda zengin olduğu için altını çizen dünyada milyonlarca birey lezzeti haricinde sağlığa katkısından ötürü tıbbi için amaçla tüketmektedir. Görünüşte minik meydana iştirak eden karabiberin sıhhat bakımından faydaları benzersiz derecede mühimdir. İçerdiği manganez, potasyum, A ve C vitaminleri, demir ve rejim lifleri benzeri bünye bakımından yaşamsal önem taşıyan mineral ve vitaminler karabibere gösterişli bir antioksidan ve natürel antibiyotik özelliği kazandırmıştır. Karabiberin sıhhat bakımından yararlarını son olarak daha ayrıntılı amaçla ele alalım. 

Karabiber Faydaları
Doğal Antibiyotik Karabiber: Karabiberin içerdiği bol ve kalifiye  C vitamini  yardımıyla natürel antibiyotik özelliklere sahiptir. Bu özelliği yardımıyla karabiber çok fazla miktarda hastalığa yakalanma rizikosunu azaltırken, bilhassa özgür radikallerin tesirini kırmakta ve bünyeye verdiği hasarı gidermektedir. 

Sindirim Sistemine İyi gelir: Karabiber tipik bağlamda sindirim sistemi sıhhatinin savunmasına destekçi olduğu benzeri, sindirim sistemi uzuvlarının hastalıklara yakalanma rizikosunu azaltır. Karabiber bununla birlikte gıda kullanımı öncesi bir ikaz amaçla hidroklorik asit salgılayarak sindirim sürecini kolaylaştırır ve buna bağlı olarak, bağırsak ve mide konusunda sıhhat sorunlarının önlenmesinde destekçi olabilir . 

Karabiber bakteriyal Enfeksiyonlara Karşın İyi Gelir: Karabiber bakterilerin sebep olduğu hastalıklara faydalıdır. Aynı zamanda bilhassa sindirim sistemi uzuvlarının bakterilerden hasar görmesini engelleyebilir. Kabızlık, ishal ve kolik benzeri hallerin rehabilitasyonunda ise karabiber tesiri gözlenmiştir. 

Karabiber Öksürük ve Soğuk Algınlığına İyi Gelir: Karabiber şaşırtıcı bir olarak öksürük ve soğuk algınlığına iyi gelir. Karabiber antibakteriyel nitelikleri bununla birlikte solunum bozukluklarının rehabilitasyonu için ilaçlarda ve tıp kapsamında kullanılmaktadır. Bunun haricinde grip rahatsızlığının da süratle atlatılmasına destekçi olabilmektedir. Hastalık anında çorbaya, ya da üstelik çaya ya da ıhlamura katılarak tüketilebilir. 

Kansere Karşın Korur: Yukarıda karabiberin antioksidan ve antibiyotik özelliklerinden söz etmiştik. Bu özelliği karabibere kanserle rekabet gücü katmaktadır. Kanser hastalıklarının bir bir çoğuna özgür radikallerin sebep olduğu şu anki çağdaş tıp açısından ispatlanmıştır. 

Karabiber Metabolizmayı Güçlendirir: Karabiber metabolizmayı hızlandırma ve canlandırmaya önemli bağlamda katkı olanağı sağlar. Bunun  için kabul görmeyen fazla miktarda kaloriyi yakar ve karındaki yağlarının azalmasını olanağı sağlar. Karabiber bilhassa obeziteye karşın çok fazla miktarda etkilidir. Bununla birlikte düzen]]> Karabiber Zararları https://www.karabiber.gen.tr/karabiber-zararlari.html Sun, 02 Dec 2018 15:43:32 +0000 Karabiber zararları, karabiber hayat mutfağında yaygın bir şekilde baharat şekilde kullanılmaktadır. Karabiber hem bir bütün şekilde hem bir de öğütme şekli ile kullanılsa da en fazla fazla miktarda seçim edilen türü ö Karabiber zararları, karabiber hayat mutfağında yaygın bir şekilde baharat şekilde kullanılmaktadır. Karabiber hem bir bütün şekilde hem bir de öğütme şekli ile kullanılsa da en fazla fazla miktarda seçim edilen türü öğütme karabiberdir. Karabiber yemeklere katmış meydana geldiği tat haricinde muhtevasında bol miktarda vitamin ve mineral barındırmaktadır. Bu sebeple de sıhhat bakımından yararları azımsanmayacak denli çoktur. Potasyum, demir ve magnezyum bakımından da güzel bir kaynaktır. K ve C vitaminleri içermekte, A vitamini deposu şekilde bilinmektedir. İtinalı karabiber kullanımı gündelik A vitamini gereksiniminin kocaman bir bölümünü karşılayacak niteliktedir. 

Karabiber Zararları
Karabiberin Zararları 
Karabiberin sıhhat bakımından yararları azımsanmayacak denli çok fazla miktarda olsa dahi tüketim şekli ile ilintili şekilde birtakım zararları da meydana çıkabilir. Bilhassa çok tüketim sebebi ile oluşabilecek birtakım zararları vardır. Karabiberin zararları şöyle sıralanabilir; 
 • Karabiber bilhassa çocuklara doğruca şekilde ağız yolu ile verilmemelidir. Doğruca şekilde verildiğinde akciğere kaçabilir ve bu durum önemli anlamda tehlike oluşturabilir. Çocuklar için çeşitli besinler ile karıştırılarak kullanışlı.
 • Karabiber çok tüketime ilişkili şekilde mide yanmasına sebep olabilir. Mide ile ilintili problemi olmamış kişilerde oluşabilecek yan etkiler geçicidir ve müdahaleye sebep olmadan ortadan kaybolabilir. Fakat mide ile ilintili problemi meydana gelen kişiler çok karabiber tüketiminden kaçınmalıdır. 
 • Karabiber yakıcı özellik taşıyan bir baharattır. Bu sebeple doğruca cilt ile temas ettirilmemelidir. 
 • Siklosporin A, digoksin, sitokrom ve kolinerjik hastalıkları meydana gelen kişiler karabiber tüketiminde temkinli olmalıdır. Karabiber bu tip hastalıklara karşın kullanılan ilaçların tesirini negatif istikamette etkiler. 
 • Gastrit problemi hayatını sürdüren kişiler için de uyumlu bir baharat değildir. Gastrit hastaları karabiber kullanımı için hekime danışmalıdır. 
 • Karabiber, solunum yollarında tıkanıklığa sebep olabilir. Bu sebeple soluma olarak kullanımı gerçekleştirilmemelidir. 
 • Karabiber, çok fazla miktarda sık olmasa da çok tüketimlerde ciltte kızarıklık ve tahrişe sebep olabilir . 
 • Karabiber acı bir baharat meydana geldiği için fazla miktarda tüketimlerde terlemeye sebep olabilir. Bilhassa sıcak olan havalarda temkinli tüketilmelidir. Yazın çok karabiber kullanımı sebebi ile burun kanaması yaşanabilir. 
 • Karabiber gün içinde çok derece tüketilmemelidir. Yüksek tüketilme hududu gün içerisinde 2-3 gram olmalıdır, şayet fazla miktarda tüketilir ise önemli meselelerle karşılaşılabilir. 
 • Fazla miktarda alınırsa sindirim sistemini tahriş eder; bilhassa iri parçalar ülsere sürükleyebilir. Damar sertliği, tansiyonu, egzaması, üremisi, romatizması ve sindirim sistemi hastalıkları olanlar yememelidirler. Çok fazla miktarda yiyenler de, belli bir süre de olsa dilde tutukluk yapabilir. 
 • Aşırı tüketime ilişkili şekilde mide yanmasına sürükleyebilir. Şayet mide ile ilintili he hangi bir hastalıkla rekabet etmiyorsanız bu durum belli bir süre olabilir. Az bir zaman ardından yanma duygusu spontane geçebilir. Bu sebepten ötürü çok karabiber tüketiminden kaçınılmalıdır. 
 • Özellikle çocuklarda doğruca oral karabiber kullanımı akciğere kaçmasına sürükleyebilir ki bu çok fazla miktarda riskli sıkıntılara sürükleyebilir. Bu yüzden çocukların doğruca oral almalarına müsaade verilmemelidir. Ama çeşitli gıdalarla karıştırılarak tüketilebilir. 
 • Karabiberin yakıcı özelliği vardır, bu sebeple direk cilde uygulanası yanma duygusu verir. Bununla birlikte tedavi için gözlere uygulanmaz. 
 • Siklosporin A, kolinerjik, digoksin ve sitokrom P450 meydan hastalar karabiber tüketiminden kaçınmalıdırlar. Bu sıhhat sorunlarının rehabilitasyonunda kullanılan ilaçların tesi]]> Karabiber Nasıl Yetişir https://www.karabiber.gen.tr/karabiber-nasil-yetisir.html Sun, 02 Dec 2018 17:04:31 +0000 Karabiber Nasıl Yetişir, Karabiber türünün bilinen bin alt türü mevcuttur, bunlardan en fazla  kullanılanlar, karabiber adıyla anılan Piper nigrum, piper longum, piper cubeba, kubabe biberi, uzun biber' dir. Karabiberin meyvesinin Karabiber Nasıl Yetişir, Karabiber türünün bilinen bin alt türü mevcuttur, bunlardan en fazla  kullanılanlar, karabiber adıyla anılan Piper nigrum, piper longum, piper cubeba, kubabe biberi, uzun biber' dir. Karabiberin meyvesinin üç değişik şekilde işlenmesiyle aynı biber meyvesinden üç farklı çeşit biber elde edilir. Karabiberin meyvesi tam olgunlaşmadan toplanır ve daha sonra  kurutulursa karabiber, yeşil meyveleri toplanır tuzlu suda muhafaza edilirse yeşilbiber, olgunlaşan meyvelerinin kabuğu soyulduktan sonra kurutulursa, beyaz biber elde edilir. Sözün ettiğimiz yeşilbiber sebze olarak taze kullanılan yeşil biberle bir ilgisi yoktur. Türkçede karabiber ve kırmızıbiber diye iki değişik bitki biber diye anılmaktadır. Ama birinin tohumu yani karabiberin, diğerinin ise meyvesi kullanılır.

  Karabiber Nerede Yetişir

  Karabiberin vatanının Hindistan (Malabar) bölgesi olduğu tahmin ediliyor. Karabiber günümüzde başta Malezya, Orta Amerika, Brezilya, Endonezya, Batı Afrika ülkeleri olmak üzere birçok tropik ve subtropik iklimli ülkede kültür bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Karabiber boyu on m. yi bulan sarmaşık türünden olup çevresindeki ağaçlara duvarlara tırmanarak yükselir yada direkt çakılır veya tel örgüler gerilir ve bu örgülere sarılarak büyümesi sağlanır. Yaprakları 8 ile 16 cm uzunluğunda, 5 ile 10 cm genişliğindedir. Oval veya kalp şekline benzer, sapı 3-6 cm uzunluğundadır, üst yüzeyi kısmı koyu yeşil, alt yüzeyi ise açık yeşil renktedir. Erkek ve dişi çiçekleri aynı bitkide olduğu gibi ayrı bitkilerde de olabilir. Çiçekleri 15 cm uzunluğundadır, bir başak şeklinde olan koçan üzerinde dizilmiş olup yüzden fazla çok küçük beyaz renkli çiçeklerden meydana gelir. Meyvesi küre şeklindedir, 5 mm kadardır. Meyve ilk önce yeşil sonra kırmızı olgunlaşınca da sarı renk alır. Türkiye' de Ege ve Akdeniz bölgelerinin sıcak bölgelerinde yetişebilen bir bitkidir. Meyveler olgunlaşmaya başlamadan toplanır ve meyveleri kurutulur ise karabiber elde edilir, tuzlu suya konursa yeşilbiber ve olgunlaştıktan sonra kabukları soyularak taneleri öğütülürse de beyaz biber elde edilir.

  Karabiber Nasıl Yetişir
  Fareler ve kobaylar üzerinde yapılan deney sonuçlarında karabiberle beslenen fareler ve kobayların daha çok safra ürettikleri ve  karaciğerlerindeki metabolizmaya tesir ettiği görülmüştür. Karaciğer ekstresi ile ilaçlanan bitkilerdeki haşerelerin öldüğü görülmüştür. Araştırmalara göre safra akışını arttırıcı ayrıca karaciğeri çalıştırıcıdır. Halk arasında karabiber ilk başta mide ve bağırsak rahatsızlıklarından, şişkinlik, mide üşütme, hazımsızlığa karşı çay ve baharat şeklinde kullanılır. Önceler ateş düşürücü olarak boğaz iltihaplarına, öksürük, üşütme, nezle ve bronşit, bronşitli hastalarda balgam söktürücü olarak da kullanılmıştır. Hindistan’da bronşitli hastalarda balgam oluştuğunda balgam söktürücü olarak kullanılmıştır.  Yarım kahve kaşığı karabiberi veya karabiber  tanesi demliğe konur, üzerine 200-300 ml kaynar su eklendikten sonra 5-10 dk demlenmeye bırakılır sonra süzülerek içilir. Bu günde 3 yada 7 defa duruma göre tekrarlanır. Baharat olarak çorbalara, etli yemeklere, sulu yemeklere kullanılır. Avrupa’da bazı kuru pasta türlerinde, peynir yapımında ve sucuk yapımında kullanılır.

  Karabiber meyvesinden  50 gr kadar öğütüldükten sonra bir şişeye konur ve üzerine 500 ml yüzde 70’lik etanol ilave edilir, güneş ışınlarından uzakta 4-6 hafta bekletildikten sonra süzülerek Homeopati’de Piper nigru adı ile anılan tentür elde edilir. Karabiber meyveleri önce öğütülür daha sonra su buharı ile damıtılarak eter yağı elde edilir. Bu yağa kısaca karabiber yağı da denilir genellikle kas ağrıları, kas zafiyeti, yorgunluk, üşütme konsantre olamama, iştahsızlık gibi durumlarda kullanılır. Sporcularda görülen kas ağrıları, kas tutukluğu, kas kasılması ve kas kramplarına karşı masaj yağı yapılır.
  ]]>
  Karabiberin Faydaları https://www.karabiber.gen.tr/karabiberin-faydalari.html Mon, 03 Dec 2018 13:59:24 +0000 Karabiberin faydaları, piperaceae familyasından olan karabiber bitkisinin meyvelerinin kurutulması ve toz haline getirilmesiyle elde edilir ve genellikle baharat olarak tüketilir. İçeriğiyle sindirim sisteminin çalışmasına olumlu et Karabiberin faydaları, piperaceae familyasından olan karabiber bitkisinin meyvelerinin kurutulması ve toz haline getirilmesiyle elde edilir ve genellikle baharat olarak tüketilir. İçeriğiyle sindirim sisteminin çalışmasına olumlu etki yapar. Karabiber tarihte oldukça fazla kullanılan, değeri bilinen bir bitkidir. Tarihi ipek yolu ticaretinin bile üçte ikisi karabiberle yapılmış. Uzmanlar karabiberin özellikle damar sertliği bulunan kişilerin, yüksek tansiyonu olanların, romatizmal hastalığı, egzama gibi cilt sorunları olanların tüketmesini tavsiye eder. Sadece yemekleri lezzetlendirmek için değil, karabiberi diğer faydaları içinde tüketmek gerekir. Özellikle bal, zencefil gibi ürünlerle tüketildiğinde, inanılmaz yararları oluyor. Pek çok hastalığa yararlı etkileri oluyor.

  Karabiberin faydalı etkileri

  Karabiber öncelikle iştah açıcı bir baharattır. Sindirim sistemini uyarıcı, rahatlatıcı olup, besinlerin hazmedilmesini sağlar. Özellikle yağlı, sindirimi zor olan besinlerin hazmedilmesi açısından yararlıdır. Bu yüzden hazımsızlık çekiyorsanız, karabiber tüketmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca bağırsaklardaki gazı gideren bir baharattır.

  Zayıflamak isteyenler içinde karabiber bir çözüm olabilir. Çünkü vücuttaki yağ hücrelerini azaltır. Böylece daha kalıcı kilo verebilirsiniz. İçeriğindeki A, E, C vitaminleri sayesinde de, beslenmenin dengeli olmasında faydası olur. Düzenli karabiber tüketiminiz olursa, kendinizi daha enerjik, zinde hissedebilirsiniz.

  Oldukça güçlü antioksidan etkisiyle, vücudunuzda DNA yapısının korunması bakımından faydası olur.

  Romatizmal hastalığınız varsa, kaslarınızda sorun, ağrı gibi sıkıntınız olursa, karabiber yine imdadınıza yetişir. Ancak karabiber tüketimini abartmamanız gerekir. Her şeyde olduğu gibi karabiberin de fazla tüketilmemesi gerekir.

  Karabiberin Faydaları
  Kışın toplumun büyük bir kesimini etkileyen soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıklarda solunum sisteminize destek olur. Ilık süt ve balla birlikte tüketilirse, hem öksürüğü keser, hem de boğazınıza rahatlatıcı etki yapar.

  Şeker hastası olanlara da karabiber tüketmesini tavsiye ederiz. Kandaki şekeri dengeleyici etkisiyle şeker hastalığının ilerlemesini önleyecek etkisi olur.

  Sadece tüketimle değil, bal ve soğanla birlikte hazırlanan karabiber kürü sayesinde saç bakımınız içinde karabiber kullanabilirsiniz.

  Karabiber vücudunuzda çoğu hastalığın oluşumundan sonra ilerlemesine engel olabilen doğal bir çaredir. Balla karıştırılıp tüketilen karabiber, boğazı rahatlatır. Özellikle mukoza rahatsızlıkları ve boğaz ağrısı çekenlere tavsiye edilir. Bu karışımı günde 2-3 defa uygulayabilirsiniz.

  Zerdeçal ve karabiber, bu mükemmel ikili sigarayı bırakmak isteyenlere tavsiye edilir. Vücudunuzda anti kanser etkisi yaratan bu karışımı uzmanlar tavsiye etmektedir.

  Karabiber nasıl kullanılmalı

  Karabiberi hazır toz halinde almak yerine, tane karabiber alarak evde kendiniz özel değirmenlerde çekmelisiniz. Bu sayede karabiberin faydalarından daha iyi yararlanma şansını elde edersiniz. Toz haline getirdiğiniz karabiber tazeliğini 3 ay süreyle koruyabilir. Dışarıdan hazır çekilmiş toz olarak aldığınız karabiberin ne kadar beklediğini bilemezsiniz. Bazen yıllarca bekletilen karabiberi satışa sunabilirler.

  Karabiber toz olarak yemekleri tatlandırmak için rahatlıkla kullanılabilir. Ancak karabiberin hapşırmaya neden olma gibi bir yan etkisi bulunmaktadır. Sadece tüketmekle değil, solunumla bile bu etkiyi gösterir. Bu yüzden karından operasyon geçirmiş olan hastaların karabiberin olduğu ortamda bile bulunmaması yararlı olur. Karabiber fazla miktarda tüketilirse, bağırsakları tahriş edebilir. Bu nedenle makul dozlarda kara]]> Karabiber Baharatı https://www.karabiber.gen.tr/karabiber-baharati.html Tue, 04 Dec 2018 13:04:37 +0000 Karabiber Baharatı, Baharatlar çoğu insanın vazgeçilmezleri arasındadır. Yemekler baharatlar sayesinde lezzet kazanır, yeni bir lezzet bulur. Kekik, kimyon yemeklere keskin bir lezzet, koku verirken, kırmızıbiber acı ve tatlı Karabiber Baharatı, Baharatlar çoğu insanın vazgeçilmezleri arasındadır. Yemekler baharatlar sayesinde lezzet kazanır, yeni bir lezzet bulur. Kekik, kimyon yemeklere keskin bir lezzet, koku verirken, kırmızıbiber acı ve tatlı çeşitleriyle farklı tatlar meydana getirir. Karabiber de hafif acı olması nedeniyle yemeklere değişik bir lezzet katar. Özellikle salatalara, mezelere de baharatlar sayesinde değişik tatlar kazandırılmış olur.  Tabi bu enfes tatlar, yemeklere tat vermesinin yanı sıra vücut için birçok fayda da sağlar. Gerekli miktarda tüketildiği zaman hastalıkların önlenmesine ve tedavi edilmesine yardım eder. Peki tüm bu baharatların içinde çok özel bir yeri olan karabiber faydaları nelerdir Vücuda ne gibi faydaları vardır

  Latince adı piper nigrum olan karabiber;

  Karabiber sindirim sistemini uyarır. Sindirimi geliştirir ve yenilenleri kolay hazmetmeyi sağlar. Yemeği fazla kaçırmaktan şikayet ediyorsanız, yemekleri yedikten sonra hazımsızlık sorunu yaşıyorsanız, o halde adresiniz bu şifalı bitki olmalıdır. Bağırsaklarda gaz oluşumunu engeller, gazların atılmasına yardım etmesi de bitkinin diğer faydaları arasındadır. Yağ hücrelerinin azaltılmasına yardım eder ve  A, C ve E vitaminleri bakımından zengindir. Vücutta bu vitaminler eksildiği zaman bu vitaminlerin tamamlanmasına yardımcı olur. Çinko, potasyum, folik asit de içerir. Güçlü bir antioksidandır. DNA’nın korunmasında yardımcıdır. Kas ağrısı veya romatizmadan mı şikayet ediyorsunuz  Kaslarınız sık sık tutuluyorsa Bitkilere başvurabilirsiniz. Bitkisel çarelerin başında karabiber de yer almaktadır. Kas ve romatizma ağrılarının geçmesine yardım etmesi de karabiberin faydaları arasındadır. Kış aylarında hemen hemen herkes kolayca hastalıklara yakalanır ve dolayısıyla vücut hastalıklar nedeniyle bitkin düşer. Bu şifalı bitki ile bağışıklık sistemi güç kazanır. Karabiber BaharatıÖzellikle kış aylarında grip, nezle gibi soğuk havalar nedeniyle meydana gelen hastalıklarda, bağışıklık sistemini güçlendirici özelliktedir. Karabiberi nane, limon ile birlikte karıştırıp çay olarak duruma göre gün içerisinde üç be bardak tüketmek hastalıklara kolay kolay yakalanmamak için önemlidir. Düzenli tüketildiği zaman grip, soğuk algınlığı, nezle, balgam ve öksürük artık kapınızı kolay kolay çalamayacaktır. Özellikle bal ile karabiber karıştırılarak hazırlanan ılık bir süt boğazınızı rahatlatacaktır. Öksürüğünüzü, öksürük ilaçlarına gereksinim duymadan bu sayede kesecek ve  boğazınız yumuşayacak.

  ]]>
  Karabiber Yağı Ne İşe Yarar https://www.karabiber.gen.tr/karabiber-yagi-ne-ise-yarar.html Tue, 04 Dec 2018 22:02:30 +0000 Karabiber Yağı Ne İşe Yarar, Ülkemizde biber kültürü çok mühim bir yere sahiptir. Bilhassa Doğu Anadolu ve öbür bölgelerde bu biberlerin yeri ve önemi çok fazladır. Karabiber ise çok mühim ve çok yararlı baharat çe Karabiber Yağı Ne İşe Yarar, Ülkemizde biber kültürü çok mühim bir yere sahiptir. Bilhassa Doğu Anadolu ve öbür bölgelerde bu biberlerin yeri ve önemi çok fazladır. Karabiber ise çok mühim ve çok yararlı baharat çeşitlerindendir. Karabiberi pek çok yemekte kullandığımız benzeri karabiber yağı da pek çok biçimde faydalanılarak bu bitkisel yağın yararlarından yararlanmaktayız. Çok fazla tüketilen ve farklı işlemlerden geçirilen karabiber yağı Çok yaygın bir kullanım alanına sahiptir ve bununla birlikte tıbbi ilaçların yapımında da bu yağlardan kullanılmaktadır. Bu yağ bilhassa ağız yolu ile kullanılır ama istisnalar olarak bir takım cilt problemlerinde de kullanan insanlar vardır. Pek çok bitkisel yağın meydana geldiği benzeri bu yağında kökeni Hindistan'a dayanmaktadır. Bunun sebebi Hindistan'ın oldukça eski dönemlerde tıp kapsamında oldukça mühim yerlere sahip olmasıdır. Karabiber bitkisi toplanarak minik toplar halindeki meyveleri toplanır ve bu bir araya gelen meyveler bir takım yollarla yağı çıkarılır. Bu yağ esasında karabiberin özüdür. Bu yağı mide sorunu olan kişiler ve safra kesesi ameliyatı geçirmiş bireylerin kullanması doktorlarına danıştıktan sonra gerçekleşebilir ama yağın pek çok yararı yardımıyla hastalıklarının ilacı da bu yağ olabilmektedir. 

  Bu yağın en fazla kullanıldığı alan sindirim sistemi üzerinedir. Sindirimi ve metabolizmayı hızlandıran bir tesiri vardır. Bu sayede rejim yapan kişilerin bu yağı kullanmaları önerilmektedir. Metabolizmanın çabuk çalışması yardımıyla bedende yer alan kabul görmeyen yağlar çabuk bir biçimde sindirilecektir. Aynı zamanda bu ilaç müshil tesiri göstererek midenizin temizlenmesine destekçi olabilir. Ancak müshil tesirinin bir takım yan tesirleri yer almaktadır. Bunun için kullanmadan önce mağdur hale düşmemek için bu tesirlerin önlemlerini alınız. Bu yağ cilde masaj yolu ile kullanıldığında tam bir ağrı kesici benzeri etki göstererek romatizma ağrıların minimuma indirerek üzerinizdeki stresin ve ağrının azalmasını olanağı sağlar. Konu en başında da dediğimiz benzeri en fazla sindirim sistemine etki eden bu yağ bağırsaklarınızda biriken gazı dışarı rahatlıkla atmanıza yarayarak karın ağrılarınızı da hızlıca dindirir. Bu yağdan yararlı bir netice almak için uzun süreler süresince kullanmanız öneri edilmektedir. Karabiber Yağı Ne İşe YararPek çok yağ benzeri bu yağda belli bir zaman kullanıldıktan sonra vücudunuz üstünde etkiler gösterebilir. Yağın tüketimi oldukça kolaydır. İlk olarak suyunuzu iyice kaynatın ve soğumasını bekleyin. Bir miktar şeker ekleyerek bu yağı da birden çok damla damlatın ve yavaş bir biçimde için. Bu yağı doğrudan olarak cildinize masaj yaparak da kullanılmaktadır ama duyarlı cilde sahip olan kişiler bu yağı incelterek başka bir deyişle seyrelterek kullanmalısınız. Aksı takdirde cildinizde yakıcı etkiler gösterebilir. Karabiber yağı, soğuk algınlığı sebebi ile meydana gelen ağrılarında masaj olarak uyguladığınızda giderebilmektedir. Ek olarak pek çok sebeple kullanım alanına sahip olan bu yağı sizlerde deneyerek yararlarını görebilirsiniz. Bu yağı şayet çocuklarınız üstünde kullanacaksanız şüphesiz inceltmeden kullanmayın çünkü, çocuk cildi oldukça hassastır. Sıhhatiniz ve ailenizin sıhhati için bu konulara uyarı etmelisiniz ve kullanacağınız rastgele bir yağı denetim yapmadan kullanmamalısınız
  ]]> Karabiber Ağacı https://www.karabiber.gen.tr/karabiber-agaci.html Wed, 05 Dec 2018 17:00:48 +0000 Karabiber Ağacı, karabiber, çiçekli bitkilerden Piperaceae familyasına ilişkin bitkilerin meyvelerinin kurutulup, baharat şeklinde kullanılmasıyla elde edilen toz şeklidir. Beyaz biber, yeşilbiber benzeri çeşitleri de vardır Karabiber Ağacı, karabiber, çiçekli bitkilerden Piperaceae familyasına ilişkin bitkilerin meyvelerinin kurutulup, baharat şeklinde kullanılmasıyla elde edilen toz şeklidir. Beyaz biber, yeşilbiber benzeri çeşitleri de vardır.  Kökeni Güneydoğu Asya da oluşmasına karşılık, bütün sıcak iklimlerde yetiştirilebilir.  Küre biçimli, eriksi tipte meyveleri vardır, kabuğunun dış bölümü etli, iç bölümü serttir. Olgunlaşmadan önce toplanıp kurutulursa karabiber, olgunlaştıktan sonra kabukları soyularak kurutulursa beyaz biber elde edilir. Her iki biber de baharat olarak kullanılır. Anavatanı Hindistan olan,  fakat sıcak iklimlerde yetişebilen bir ağaçtır. Ülkemizde de Akdeniz kısmında bilhassa Antalya'da her yerde bu ağacı görebilirsiniz. Piperaceae familyasından oluşan karabiber ağacının meyveleri herkesin bildiği karabiber baharatının elde edilmesinde kullanılır. Kurutulan meyveler toz şeklinde her mutfakta yer alan, şifalı nitelikleri oluşan baharatlardandır. Karabiber bitkisi çok yıllık odunsu asma bitkidir, boyları 4 metreye civarı ulaşır. Yerli olarak Güneydoğu Asya'da yetişir, çok kuru olmayan ve çok da sulu olmayan iyi drenaj edilmiş zengin organik nemli topraklarda yetişir.  

  Karabiber ağacı nerede yetiştirilir
  Bu ağaç sıcak iklimde,  tropikal yerlerde ve nemli bölgelerde kolay bir şekilde yetiştirilebilir. Hava sıcaklığı 15 derecenin altına düşerse, karabiber ağacının koruma amaçlı içerisinde ya da seralarda yetiştirilmesi gerekir. Ekim ifade edilecek oluşan meydanın hem güneş alması, aynı zamanda gölge bir yerde kalması uyumlu olabilir. İlk anda sarmaşık stilinde uzadığından, önce bir sırıkla desteklenmesi gerekir.  Dallandıktan ardından daha mukavemetli duruma gelir. 

  Karabiber ağacı ne zaman ekilmeli
  Karabiber ağacının ekim vaktiyle toprak sıcaklığı en az 24 derece olmalıdır. Ekim ifade edilecek toprak suyu çabuk süzebilecek, verimli özelliklere sahip olmalıdır. Bu yüzden toprağın organik gübre faydalanılarak verimli duruma getirilmesi, suyu süzmesi için toprağın yükseltilmesi gerekir. En mükemmel pH değeri 5, 5-7,0 içinde oluşan topraklardır. 

  Karabiber Ağacı
  Karabiber ağacı ne türlü ekilmelidir
  Karabiber ağacının ekimi tohumlarla olabilir. Fakat tohumların ekilmeden önce 1 gün müddetle suyun içerisinde bekletilmesi gerekir. Ekim esnasında toprağa yarım cm derinlikte,  8 cm civarı aralıklarla dikilmelidir. Toprağın  tohumların filizlenmesine civarı geçecek 1 ay müddetle nemlendirilmesi ve sıcak tutulması gerekir.  Filizlenen tohumların güneş alan yere konulması faydalıdır. Karabiber ağacı tohumların fide halini alması ve 10-15 cm boyuna erişmesinden ardından,  dikim ifade edilecek toprağa ekilmesi ve can suyu verilmesi gerekir. 

  Karabiber ağacında sulama ve bakım ne türlü yapılır
  En iyi neticenin alınması bakımından,  karabiber ağacının toprağı nemli tutulmalıdır. Fakat sulamanın çok biçimde yapılmaması da gerekir. Az zamanda dallarında uzaman olacağından, tahmini 4-5 metrelik çıtalarla desteklenmelidir. Süratle yükselen ağacın bakımı itinalı yapılırsa, ele geçirilecek hasadı iyi olabilir . 

  Karabiber ağacında hasat ne türlü yapılır
  Ağaçtan ele geçirilecek meyveler 1 yıl içerisinde alınabilir. Fakat verimli bir hasat için 3-4 yıl beklenmesi uyumlu olabilir. Karabiber ağacı ilkbaharda ve yazın çiçeklerini açar. Daha ardından meyveleri salkımlar şeklinde oluşmaya başlar. İlk süreçte yeşil oluşan meyveler, olgunlaşmaya başladığında kırmızıya döner. Hasat vaktiyle meyveler çeşitli aşamalarda toplanır. Çoğunlukla kırmızı oluşan meyveler toplanarak, 3 gün civarı güneşte kurutulur. Bu sayede meyveler siyaha döner. Siyah karabiber taneleri öğütülerek baharat olarak kullanılır.
  ]]>
  Bal Karabiber Öksürük https://www.karabiber.gen.tr/bal-karabiber-oksuruk.html Thu, 06 Dec 2018 13:42:58 +0000 Bal karabiber öksürük, halk arasında öksürük için en fazla kullanılan doğal yöntemlerden olan bal ve karabiber karışımı boğazı rahatlatan, öksürüğün neden olduğu tahrişi önleyen bir karışımdır. Çevremizde öksüre Bal karabiber öksürük, halk arasında öksürük için en fazla kullanılan doğal yöntemlerden olan bal ve karabiber karışımı boğazı rahatlatan, öksürüğün neden olduğu tahrişi önleyen bir karışımdır. Çevremizde öksüren birini gördüğümüzde ilk aklımıza gelen hemen bal ve karabiber karışımını tavsiye etmek olur. Gerçekten de öksürüğü kesen bu doğal çözüm hem faydalıdır, hem de yan etkisi olmaz. Öksürük vücutta solunum yollarını tahriş edebilecek maddelere ya da bu bölgeyi etkilemiş olan enfeksiyonlara karşı vücudumuzun verdiği doğal bir tepkidir. Bir hastalık durumunda ya da alerjik bir reaksiyonda bu alandaki sinirlerden beyne sinyal gönderilir. Beyin de karın bölgesinde olan kasları ve göğüsteki kasları uyarıp, tahriş etme etkisi olan maddelerin ciğerlerden basınçla, güçlü bir şekilde atılmasını sağlamak için öksürük refleksi oluşturur. Bu nedenle özellikle grip olan kişilerde meydana gelen öksürük oldukça doğal bir tepkidir. Üstelik sağlığımız içinde yararlıdır. Fakat sebepsiz yere oluşan ya da nedeni bilinmeyen öksürüğün 1-2 haftadan itibaren doktorun önerileriyle kontrol altına alınması gerekir. Bu esnada evde uygulanacak bazı doğal yöntemlerde bu konuda yararlı olabilir. Bunlardan en önemlisi bal karabiber karışımıdır. Bu sayede öksürük kontrol edilebilir ve öksürükten kurtulabilirsiniz.

  Bal Karabiber Öksürük
  Bal karabiber öksürük için nasıl kullanılır

  Bal karabiber karışımı öksürüğü azaltmak, boğazdaki ağrıyı hafifletmek, anı zamanda balgamın daha kolay atılmasını sağlamak için uygulanır. Ancak bu yöntem herkes için uygundur diyemeyiz. Çünkü bal şekerli bir besin olduğundan, şeker hastaları için sakıncalı olabilir. Bu nedenle bal karabiber öksürük için kullanılacaksa, mutlaka doktora danışılmasında yarar bulunmaktadır. Aynı zamanda sebebi bilinmeyen öksürükte, öksürükle birlikte yoğun yeşil kıvamda balgamın olması, nefes darlığı çekilmesi, hırıltılı nefes alınması ve yüksek ateş gibi belirtilerde bulunuyorsa, hemen doktora gidilmelidir.

  Bal karabiber karışımını 1 su bardağı kaynamış suyun içerisine, 2 yemek kaşığı bal ile 1 çay kaşığı evde taze çektiğiniz karabiberi karıştırarak hazırlayın. Bu karışımı özellikle balgamlı öksürüğü olan kişilerin kullanmasını tavsiye ederiz. Çünkü balgamı etkili bir şekilde söker. Çocuklarda, gebe kadınlarda ve emziren annelerde kullanımı için mutlaka uzmana danışılmalıdır.
  ]]>
  Tane Karabiber https://www.karabiber.gen.tr/tane-karabiber.html Thu, 06 Dec 2018 23:39:10 +0000 Tane karabiber, karabiber dünya mutfaklarında kullanılan yaygın baharatların başında gelir. Karabiber yemeklere eşsiz bir tat katar bunun yanı sıra içerisinde bol miktarda vitamin ve mineraller bulundurur. Potasyum magnezyum demir a Tane karabiber, karabiber dünya mutfaklarında kullanılan yaygın baharatların başında gelir. Karabiber yemeklere eşsiz bir tat katar bunun yanı sıra içerisinde bol miktarda vitamin ve mineraller bulundurur. Potasyum magnezyum demir açısından oldukça zengindir. K ve C vitamini içerir bol miktarda da A vitamini bulunur. Düzenli olarak karabiber tüketmek bünyenizin ihtiyacı olan A vitamini miktarını karşılar. Tane karabiber biberin çekilmemiş halidir ve ikisi arasında pek bir fark yoktur fakat tane biberin lezzetinin daha yoğun olduğu doğrudur. Eğer kullanılacağı an toz haline getirilirse tadından bir şey kaybetmez aksi taktir de çekilince toz haline gelince bir miktar lezzetten fire verilebilir. Tane karabiberin insan sağlığı açısından bir çok faydası vardır.

  Tane karabiberin faydaları, 
  • Tane karabiber tam bir antibiyotik özelliği taşır ve bu özelliği ile bir çok hastalığa yakalanma riskini en aza indirir. Özellikle serbest radikallere karşı savaşır ve bünyeye verdiği zararı düzeltir.
  • Sindirim sistemi sağlığının korunmasına yardımcı olur. Sindirim sistemi organlarını yakalanabileceği hastalıklara karşı korur, sindirimi kolaylaştırır.
  • Bakteriyel enfeksiyonlara karşı iyi gelir. Kabızlık ishal ve kolik durumlarda karabiber kullanımı olumlu etki eder. 
  • Karabiber öksürük ve soğuk algınlığına karşı da iyi gelir antibakteriyel olduğundan solunum bozuklukları tedavisinde de kullanılır. Hastalık esnasında tane karabiber çorbaya veya bitki çaylarına katılarak kısa süre de hastalık atlatılır. 
  • Kansere karşı koruyucu etkiye sahiptir. İçeriğindeki antioksidan ve antibakteriyel maddeler kanser hücrelerince karşı savaşır.
  • Metabolizmayı hızlandırma canlandırma ve güçlendirme etkisi vardır. Bu nedenle istenmeyen fazla kaloriyi yakar. Düzenli olarak tüketilince mide sorunlarını engeller. 
  • Cilt sağlığına oldukça faydalıdır cilde zarar veren maddelerin terleme ve diğer yollar ile atılmasını sağlar. Özellikle yaşlanma sonucu meydana gelen karışıkların oluşmasını ve doğal yollardan giderilmesini sağlar.
  • Diş sağlığı için de oldukça önemlidir dişlerin çürümesini engeller diş çürümesinden kaynaklanan ağrıları giderir.
  • Stres ile mücadelede kullanılabilecek bir antidepresandır. 
  • Saç dökülmelerine karşı etkilidir.
  • İçeriğindeki bol miktar da bulunan A vitamini sayesinde göz sağlığını korur. 

  Tane Karabiber
  Tane karabiberin zararları, 
  • Aşırı tüketimi mide de yanmaya sebep olur. 
  • Direk cilde uygulanması doğru değildir çünkü yakıcı özelliği vardır ve cildi tahriş edebilir.
  • Gastrit hastalarının kullanması sakıncalıdır.
  • Solunum yollarında tıkanıklığa sebep olabileceğinde teneffüs ederek tüketilmemelidir.
  • Terlemeye neden olur.
  ]]>
  Karabiber Yağı https://www.karabiber.gen.tr/karabiber-yagi.html Fri, 07 Dec 2018 00:44:29 +0000 Karabiber Yağı, genellikle Türk toplumu olarak biber kültürünün mutfaklarımızda önemi bir yeri vardır. Özellikle Güney Doğu Anadolu bölgesi önde olmak üzere, diğer bölgelerde de biberin önemi ve kullanma alanla Karabiber Yağı, genellikle Türk toplumu olarak biber kültürünün mutfaklarımızda önemi bir yeri vardır. Özellikle Güney Doğu Anadolu bölgesi önde olmak üzere, diğer bölgelerde de biberin önemi ve kullanma alanları oldukça fazladır. Bu nedenle karabiber ise oldukça faydalı ve önemli bir biber türü olarak baharat çeşitleri arasında önemli bir konuma sahiptir. Mutfaklarımızın vazgeçilmezi olan karabiber pek çok farklı yemeklerin lezzetine lezzet katmaya devam etmektedir. Karabiber taneler ve çekilerek toz haline getirilerek kullanıldığı gibi ayrıca karabiber yağı da pek çok farklı şekillerde kullanılması ile bu şifalı bitkisel yağın sağlamış olduğu faydalardan da yararlanılmaktadır. Çok farklı alanlarda sıklıkla kullanılan ve birçok farklı işlemlerden geçirilerek kullanıma sunulan karabiber yağı oldukça yaygın bir kullanım ve tüketim alanına sahiptir. Bu nedenle tıp dünyasında üretilen ilaçların içeriğinde de karabiber yağı kullanılmaktadır. Karabiber yağı genel olarak ağız yolundan alınarak kullanılır. Ancak bazı durumlarda ise cilt rahatsızlıklarına karşıda kullanılmaktadır. Pek çok bitkisel içerikli yağda da olduğu gibi karabiber yağının da Ana vatanı Hindistan'a uzanmaktadır. Bunun sebebi ise Hindistan'ın asırlar öncesine dayanan ve tıp alanında oldukça önemli bir yere sahip olmasından kaynaklanıyor. Karabiber bitkisi olgunlaştıktan sonra minik toplar şeklindeki toplandıktan sonra bazı farklı işlemlerden geçirilerek karabiber yağı elde edilir. Karabiberden elde edilen bu yağ ise karabiberin aslında özüdür. Karabiber yağını özellikle safra kesesi hastalığı ve cerrahi operasyon geçiren kişiler ve mide hastalığı olan kişilerin kullanması için mutlaka bir hekime danışmaları gereklidir.

  Karabiber Yağı

  Karabiber Yağının En Fazla Kullanıldığı Alan Sindirim Sistemidir

  Karabiber yağının en fazla metabolizma ve sindirimi hızlandırarak artırıcı bir etkiye sahiptir. Bu etki sayesinde diyet uygulayan kişilerin karabiber yağı kullanmaları tavsiye edilmektedir. Metabolizmanın oldukça hızlı çalışması nedeni ile vücuda yerleşen istenmeyen yağlar çabucak sindirilecektir. Bunların yanı sıra karabiber yağı bir müshil etkisi sağlayarak midenin temizlenerek arınmasına yardımcı olur. Ancak meydana gelen müshil etkisinin bazı olumsuz etkileri de vardır. Bu olumsuz etkilere maruz kalmadan önce olumsuz etkilerin önlemlerinin alınmasın gereklidir. Karabiber yağı Cilt üzerine masaj yapılarak sürüldüğünde mükemmel bir ağrı kesici görevi üstlenerek, romatizma rahatsızlıklarının kaynaklanan ağrıların hafiflemesine ve kişi üzerindeki stresin en aza inmesine yardımcı olur. Daha önceden de belirttiğimiz gibi karabiber yağının daha çok sindirim istemi üzerinde etkilidir. Bu nedenle bağırsaklarda toplanan gazın kolaylıkla dışarıya atılmasına yardımcı olarak meydana gelen karın ağrılarının da geçmesini sağlar. Karabiber yağının faydalarından en şeklide yararlanabilmek için düzenli olarak uzun süre kullanılması önerilmektedir. Birçok bitkisel yağda da olduğu gibi karabiber yağıda belli bir zaman tüketildikten sonra etkisini göstermektedir.

  Karabiber Yağının Kullanım Şekli

  Karabiber yağının kullanımı çok kolaydır. Öncelikle suyu çok iyi kaynattıktan sonra soğumasını sağlayın. Suyun üzerine bir miktar toz şeker ilave ederek karabiber yağından 2-3 dala kadar suyun içine damlatıp karıştırarak yavaş yavaş için. Ayrıca karabiber yağı direk olarak cilde masaj hareketleriyle sürülerek de kullanılabilir. Ancak hassas bir cilt yapısına sahip olan kişilerin karabiber yağını seyrelterek yani incelterek kullanmaları gereklidir. Aksi halde hassas ciltler üzerinde yakıcı etkilere rastlanabilir. Karabiber yağı genellikle soğuk algınlığı rahatsızlığı sebebi ile meydana gelen ağrılarında masaj yolu ile tatbik edilerek sürüldüğünde büyük faydalar sağlamaktadır. Şayet karabiber yağı çocuklar için kullanılacaksa yağın inceltilmesi gerek]]> Karabiber Bitkisi https://www.karabiber.gen.tr/karabiber-bitkisi.html Fri, 07 Dec 2018 17:45:30 +0000 Karabiber Bitkisi; dünyanın farklı mutfakların da kullanılan en yaygın baharat tiplerinin başında gelmektedir. Karabiber bütün hali ile kullanıldığı gibi daha çok  öğütülmüş şekli ile tüketilmesi tercih edilmektedir.  Karabiber Bitkisi; dünyanın farklı mutfakların da kullanılan en yaygın baharat tiplerinin başında gelmektedir. Karabiber bütün hali ile kullanıldığı gibi daha çok  öğütülmüş şekli ile tüketilmesi tercih edilmektedir. Karabiberin yemeklere kattığı harika tat dışında içerisinde bulunan bol miktarda  vitamin ve mineraller ile sağlık açısından bir çok fayda sağlamaktadır. Potasyum, magnezyum ve demir açısından zengin olan karabiber K ve C vitaminleri içermektedir. Bunun yanında A vitamini deposu olduğunu söylemek mümkündür. Düzenli olarak karabiber tüketimi bünyenin ihtiyaç duyduğu A vitamininin büyük bir kısımını karşılayabilmektedir. Karabiber bir çok alanda sağlığımıza hizmet etmektedir. Özellikle kış mevsiminde tüketilmesi tercih edilmektedir. Bunun en önemli sebebi soğuk algınlığından kaynaklanan hastalılara karşı iyi sonuçlar verebilmesidir. Karabiber öksürük ve soğuk algınlığını tedavi edici özelliğe sahip bir bitkidir. Mineral açısından çok zengin olduğu için  milyonlarca insan lezzeti dışında sağlığa katkısından dolayı tıbbi amaçlı olarak tüketmektedir. İyi bir antioksidan ve doğal antibiyotik özelliği bulunmaktadır. Sindirim sistemine iyi gelmektedir: Karabiber genel olarak sindirim sistemi sağlığının korunmasına yardımcı olarak, sindirim sistemi organlarının hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır. Karabiber ayrıca gıda tüketimi öncesi bir uyarı olarak hidroklorik asit salgılayarak sindirim sürecini kolaylaştırır ve bununla birlikte, bağırsak ve mide ile ilgili hastalıkların önlenmesinde yardımcı olur.


  Karabiber Bitkisi
  Karabiber Bitkisi; köken olarak Hindistan'da yetişen karabiber sıcak iklimlerde yetiştirilebilen bir bitki türüdür. Piperaceae familyasına ait bitkilerin meyvelerinin kurutulması ile elde edilmektedir.  Karabiber bitkisi sıcak, nemli ve tropikal iklimleri sevmektedir ve 15 dereceden düşük hava sıcaklığında yetiştirilmesi çok zordur. Karabiber bitkisi çok yıllık odunsu asma bir bitkidir, boyları 4 metreye kadar ulaşabilmektedir. Yaprakları 5 ila 10 cm uzunluğunda, 3 ilan 6 cm enindedir. Yerli olarak Güneydoğu Asya'da yetişen bu bitki çok kuru olmayan fakat  çok da sulu olmayan iyi temizlenmiş zengin organik nemli topraklarda sever. Daha soğuk yerlerde koruyucu bir kapta veya kışın serada yetiştirilebilinir. Bu bitki suyu çabuk süzen verimli bir toprağa ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden bahçe toprağı organik gübrelerle zenginleştirilmeli ve ayrıca suyun daha iyi süzülmesi için bitki yükseltilmiş zemine ekilmelidir.. Toprağın pH’ı ise 5.5 ila 7.0 arası olmalıdır.
  ]]>
  Karabiber https://www.karabiber.gen.tr/karabiber.html Sat, 08 Dec 2018 13:18:22 +0000 Karabiber, Dünya mutfağında farklı yemeklere lezzet katmak için yaygın bir şekilde kullanılan bir baharat türüdür. Baharat tüm hali ile kullanılabileceği gibi yaygın olarak öğütülerek kullanılmaktadır. Yemekle Karabiber, Dünya mutfağında farklı yemeklere lezzet katmak için yaygın bir şekilde kullanılan bir baharat türüdür. Baharat tüm hali ile kullanılabileceği gibi yaygın olarak öğütülerek kullanılmaktadır. Yemeklere muhteşem bir lezzet katan karabiber ayrıca içeriğinde barındırdığı vitamin ve mineraller sayesinde sağlığa da ciddi anlamda katkıda bulunmaktadır. Magnezyum, potasyum ve demir bakımından iyi bir kaynaktır. Aynı zamanda A, C ve K vitaminleri bakımından da zengin bir baharat türüdür. Düzenli olarak karabiber tüketmek alışkanlık haline getirildiğinde vücudun ihtiyaç duyduğu A vitaminin büyük bölümünü karşılayabilir.

  Karabiber özellikle soğuk havalarda vücudu soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı koruyucu etki yaratır. Öksürük giderici etkisi ile de halk arasında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Minik bir yapıya sahip olsa da faydaları oldukça büyüktür. Doğal bir antibiyotik ve antioksidan etkisi vardır.

  Karabiber

  Karabiberin Faydaları

  • İçerisinde yer alan C vitamini sayesinde doğal ir antibiyotik etkisi vardır. Bu etkisi ile pek çok hastalığa yakalanma olasılığını azaltır. Vücudun serbest radikaller ile mücadele etmesini kolaylaştırır.
  • Sindirim sistemi sağlığını olumlu yönde etkiler. Sistemde bulunan organların hastalıklara yakalanma olasılığını minimuma indirir. Sindirim sisteminde uyarıcı etki sağlayarak sindirimin kolay olmasına yardımcı olur. Mide ve bağırsağı hastalıklara karşı korur.
  • Bakteriler kaynaklı oluşabilecek hastalıklara yakalanma olasılığını azaltır. Sindirim sisteminin bakteriler nedeniyle hasar görmesini engeller. İshal ve kabızlığa karşı kullanılabilir.
  • Öksürük ve soğuk algınlığını tedavi edici özelliği vardır. Solunum yolu bozuklukları tedavisinde alternatif bir tedavi yöntemidir. Grip gibi hastalıkların vücuttan hızla atılmasını sağlar. Bu tür hastalıklarda çorba, çay ve yemeklere eklenerek kullanılabilir.
  • Kansere karşı vücudu koruyucu etkisi vardır. Antioksidan etkisi ile kanserle mücadele etmeyi kolaylaştırır. Bu etkisi araştırmalarca kanıtlanmıştır. Güneş ışınları kaynaklı oluşabilecek cilt kanserine yakalanma olasılığını minimuma indirir.
  •  Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Düzenli olarak karabiber tüketmek metabolizmanın daha canlı ve hızlı olmasını sağlar. Vücuda alınan fazla kalorinin yakılmasın yardımcı olur. Bu özelliği ile obeziteye karşı oldukça etkilidir. Mide problemlerini azaltıcı etkisi vardır.
  • Cilt sağlığını olumlu yönde etkiler. Cildin hasarlanmasını kolaylaştıran serbest radikaller üzerinde yarattığı etki cilt sağlığı açısından faydalıdır. Yaşlanmaya bağlı belirtileri azaltır ve yaşa bağlı gerçekleşen kırışıklıkların giderilmesini sağlar.
  • Diş çürümelerini engeller. Diş sağlığını koruyan nadide bitkilerden biridir. Diş çürüğüne bağlı gelişen ağrıları hafifletici etkisi vardır.
  • Antidepresan olarak kullanılabilir. Stres ve depresyona karşı iyi gelir. Antidepresan etkisi stres ile mücadele etmeyi kolaylaştırır ve bilişsel kapasiteyi arttırıcı etkisi vardır.
  • Saç sağlığı için faydalıdır. Bünyesinde bulunan vitamin ve mineraller saçlarda oluşan dökülmeyi engeller ve kepek sorununa karşı iyi gelir.
  • Sigarayı bırakmak isteyenler karabiberden yardım alabilir. Karabiber zerdeçal ile birlikte tüketildiğinde sigarayı bırakmayı kolaylaştırıcı etki yaratır.
  • Göz için faydalı bir baharat türüdür. Antioksidan etkisi gözlerde oluşan tahriş ve yanmayı giderir. A vitamini içeriği ile göz sağlığını korur.
  • Vücuda enerji verir. Sabah kahvaltılarında bol karabiber ilave edilmiş bir bardak süt içmek, gün boyu enerjik kalmayı sağlar. Karabiber hem fiziksel hem de ruhsal yönden enerji sağlayan bir baharat türüdür.

  Karabiberin Zararları

  Karabiber sağlık açısından çok faydalı bir baharat türü olsa da sağlık açısından bazı zararları da bulunmaktadır. Karabiberin zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Aşırı]]> Karabiber Tohumu https://www.karabiber.gen.tr/karabiber-tohumu.html Sun, 09 Dec 2018 07:33:48 +0000 Karabiber Tohumu; dünya genelinde ılıman iklime sahip bir çok bölgede yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bir çok hastalıklara direkt olarak şifa kaynağı olmakla birlikte baharat türleri arasında en çok tüketilen üründür. Karab Karabiber Tohumu; dünya genelinde ılıman iklime sahip bir çok bölgede yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bir çok hastalıklara direkt olarak şifa kaynağı olmakla birlikte baharat türleri arasında en çok tüketilen üründür. Karabiber tohumu, yapısı gereği ufak biber nohutu andırmasına karşın, ister toprağa ekebilir veya istersenizde bitkisel çaylarını veya körünü hazırlayarak tüketebilirsiniz. Karabiber tohumu, ile ılıman iklime sahip olunan bölgelerde pek toprak çeşidi aramayan bitki olan karabiberi kendiniz aynı zamanda evde de orta boy saksılarda yetiştirebilirsiniz. Karabiber tohumunu normal olarak saksıda yetiştirdikten sonra kendiniz evde hasatını yaparak kurutabilirsiniz. Evet bu şekilde karabiber tohumunu ekerek kullanmakla birlikte karabiber tohumunun aynı zamanda bir çok faydası da vardır. Dünya genelinde anayurdu Hindistan olan karabiber tohumunun aynı zamanda ülkemizde de yetiştirilerek bir çok alanda kullanılmaktadır. Karabiber tohumunun oldukça önemli yararları mevcuttur. 

   Karabiber Tohumu Faydaları; Karabiber tohumu faydaları genel olarak bir çok hastalıklara direkt olarak oldukça etkili fayda sağlamaktadır.Şöyle ki karabiber tohumu ilk çağdan beri günümüze kadar hastalıklar için şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır. Hatta eski çağlarda ticarette karabiber kullanılarak fidye veya vergiler normalde karabiber tohumu verilerek ödenmektedir. Karabiber tohumu bundan dolayı tarihsel sürecinde genel olarak şifa niyetine tüketilmektedir. Son zamanlarda teknolojinin gelişmesine bağlı olarak karabiberin fayda sağladığını uzmanlar ve bilim adamları yapmış oldukları araştırmalar sonucu karabiber tohumunun faydalarını destekler nitelikte gerçekleştirmiştirlerdir. Bundan dolayı, karabiber tohumu fayda sağladığı rahatsızlıkları maddeler halinde belirtecek olursak;
   Karabiber Tohumu
   • Bir çok akut ( iltihaplanmalara bağlı hastalıklar) hastalıklarında karabiber tohumunu bal ile karıştırarak tüketilmesi önerilmektedir.
   • Bronşit ve solunum hastalıklar ve nefes darlıkları gibi rahatsızlıklarda çay ile birlikte karıştırılarak veya kaynar suda karabiber körü yapılarak içilmesi önerilmektedir.
   • Sindirim rahatsızlıkları ve özellikle kabızlık gibi sorunlarda kaynar suya atılarak elde edilen karabiber körünü süzdükten sonra içilmesi önerilmektedir. Aynı zamanda belirmek gerekirse böbrek ve bağırsakta bulunan bir çok rahatsızlıklarda şiddetle tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
   • Aynı zamanda günümüzün en büyük problemi olarak gösterilmekte olan obezite gibi rahatsızlıklarda karabiber tohumu kullanılması önerilmektedir. Kaynar suya atılarak demlenmesi sağlandıktan sonra suyunu süzerek günlük olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
   • Aynı zamanda yaşın ilerlemesine bağlı olarak eklem kemik yapılarında bulunan kireçlenmelere karşı da oldukça etkili fayda sağlamaktadır.
   • Günümüzde sigara dan kaynaklı olarak gerçekleşen kanserleri göz önüne alındığında karabiber tohumun en büyük fayda sağladığı bir yararı ise sigara bırakmada kullanılan yöntemler arasında en başarılı sonuçlar karabiber tohumu ile zerdaçal ile yapılan karışımın tüketilmesi ile sigaranın bırakıldığı gözlenmektedir. Karabiber tohumu ve zerdaçal ile birlikte karıştırıldığında yaymış olduğu kokusuna bağlı olarak aynı zamanda sigara tüketmeyi istememe gibi fayda sağlayarak kanser önleyeci bir besin kaynağı niteliğindedir.
   ]]>
   Zerdeçal Karabiber https://www.karabiber.gen.tr/zerdecal-karabiber.html Sun, 09 Dec 2018 07:53:59 +0000 Zerdeçal Karabiber; yemeklerde baharat olarak kullanılan zerdeçal zencefilgiller familyasından bir bitkidir. Ana vatanı Doğu Hindistan olan zerdeçalın  diğer  adı ise Hindistan Safranı dır. Sarı renkte olan çiçeklerinin yanı Zerdeçal Karabiber; yemeklerde baharat olarak kullanılan zerdeçal zencefilgiller familyasından bir bitkidir. Ana vatanı Doğu Hindistan olan zerdeçalın  diğer  adı ise Hindistan Safranı dır. Sarı renkte olan çiçeklerinin yanında yaprakları sivri şekillidir. Safrana benzeyen boyalı bir madde çıkartılmaktadır. Bitkinin sap kısmında bulunan köke benzer kısımlardan zerdeçal tozu yapılmaktadır. Zerdeçal yemeklere ve kumaşlara renk vermek amacı ile de kullanılmaktadır. Demir, potasyum, B 6 ile C vitamini, manganez ve bir çok mineraller içermektedir. Zerdeçal insan sağlığına çok faydalı bir bitkidir. Çok eski yıllardan bu yana şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır. İçerisinde bulunan kurkuminadlı bir madde  ile kanser hücrelerinin yayılımını önlemektedir. Özellikle kolon, meme, cilt ve prostat kanserlerine karşı çok etkilidir. Bunun yanı sıra diyabet, alzheimer, yara tedavisi, kalp hastalıkları, damar tıkanıklıklarına iyi gelmektedir. Karabiber ve zerdeçal ikilisi de yakın zaman da yapılan araştırmaların sonucunda kanser hücrelerinin yayılımını engellediği bildirilmektedir.

   Zerdeçal Karabiber
   Zerdeçal Karabiber;  Zerdeçalın ağız yolu ile alındığımız zaman  faydası düşük olmaktadır. Sadece zerdeçal kullanılmamalıdır. Zerdeçalın emilmesini ve etkinliğini arttırmak amacı ile karabiber özütleri kullanmak gerekmektedir. Özel olarak formüle edilmiş zerdeçal ile karabiber özlerinin birlikte verilmesi ile zerdeçalın kanda faydalı olacak düzeylere yükselmesi sağlanmaktadır. Yapılan çalışmalarda beraber kullanıldıkları ilaçların etkisini bozmadığı da gösterilmiştir. Karabiber, zerdeçalın emilimini arttırır iken alzheimer, parkinson, multipl skleroz, beyin tümörü ile menenjit gibi beyin hastalıklarına karşı da korunmada ve tamamlayıcı olarak faydalı olabileceği bilim adamları tarafından ileri sürülmektedir Karabiberin içinde bulunan maddeler insanda bulunan kanser hücrelerini öldürmekte ve kansere karşı  doğal öldürücü hücrelerin aktivitesini arttırmada yardımcı olmaktadırlar. 
   ]]>
   Karabiber Ağacı Nerede Yetişir https://www.karabiber.gen.tr/karabiber-agaci-nerede-yetisir.html Mon, 10 Dec 2018 02:29:37 +0000 Karabiber Ağacı Nerede Yetişir, Karabiber yemeklerimize tat ve lezzet katan bir baharat türüdür. Hemen hemen her türlü yemekler de kullanılır. Karabiberi birçoğumuz bitki olarak yetiştiğini bilsekte aslında karabiber
   Karabiber Ağacı Nerede Yetişir, Karabiber yemeklerimize tat ve lezzet katan bir baharat türüdür. Hemen hemen her türlü yemekler de kullanılır. Karabiberi birçoğumuz bitki olarak yetiştiğini bilsekte aslında karabiber ağaçta yetişir. Dünyanın en meşhur baharatları arasın da yer alır. 

Karabiber'in kökeni Hindistan olduğu bilinmektedir. Antalya ve İzmir'de de yetiştirilmektedir. Karabiber sıcak  ve nemli iklim sever ve 15 dereceden düşük hava sıcaklığına dayanamaz. Daha soğuk yerler de ise serada veya koruyucu bir kapta yetişebilir. Karabiberi hava sıcak olduğu zaman ekilebilir. Bu bitkinin toprağı suyu çabuk süzen verimli bir toprak olmalıdır. Bu yüzden bahçe toprağı organik gübrelerle zenginleştirilir ve ayrıca suyun daha iyi süzülmesi için bitkiyi yükseltilmiş bir zemine ekmeliyiz.Karabiber Ağacı Nerede Yetişir Ekmeden önce karabiber tohumunu 24 saat suda bekletilir. Daha sonra toprağın yarım santimetre kadar altına aralıklı bir şekilde ekilir. Sprey şişeyle dikkatle filizlenene kadar ( yaklaşık 30 gün) toprağı sıcak ve nemli tutunuz. Filizlendikten sonra güneş ışığına bırakabilirsiniz. Daha iyi sonuç almak için toprağı nemli tutunuz fazla sulamadan kaçınmalısınız. Karabiber dalları uzayacağı için bir çit hazırlayınız. Eğer içeride yetiştirecekseniz asma saksı kullanın.
]]> Bal Ve Karabiber https://www.karabiber.gen.tr/bal-ve-karabiber.html Mon, 10 Dec 2018 09:44:25 +0000 Bal ve karabiber her biri ayrı ayrı faydalı besinlerdir. Her ikisinin de vücuda pek çok faydası bulunmaktadır. Balın faydaları; vücuda dinçlik ve kuvvet verir.  Mideye iyi gelir. Enerji verir. Cilde faydalıdır, yaral Bal ve karabiber her biri ayrı ayrı faydalı besinlerdir. Her ikisinin de vücuda pek çok faydası bulunmaktadır. Balın faydaları; vücuda dinçlik ve kuvvet verir.  Mideye iyi gelir. Enerji verir. Cilde faydalıdır, yaraların çabuk iyileşmesini sağlar. Kolesterolü düşürür. İçeriğinde doğal antioksidanlar bulunmaktadır. Görme gücünü arttırır. Ağrıları dindirir.

Karabiberin faydaları; Türk mutfağının en çok kullanılan baharatları arasında yerini almaktadır. Bu müthiş baharatın pek çok mahareti vardır. Sindirim sistemine iyi gelmektedir. Kansere karşı korumaktadır. Antibakteriyaldir bu nedenle enfeksiyonlara karşı koruyucudur. Metabolizmayı hızlandırır. Cilt ve diş sağlığı için idealdir. Ayrıca saç sağlığı için de karabiber kullanılması tavsiye edilir. Karabiber antidepresan olarak da öne çıkmaktadır. Enerji verir. Göz sağlığı için oldukça iyidir.

Bal ve karabiber birlikte tüketildiğinde öksürüğü anında keser. İkisi birlikte vücuda dinçlik ve kuvvet verir. Özellikle kış aylarında burun akıntısı, grip, nezle gibi rahatsızlıkların arkasından öksürük oluşabiliyor. Kimi zaman uzun süre devam edegelen bu öksürüğün en büyük devası bal ve karabiber.

Bal Ve Karabiber

Bal ve karabiber karışımının, balgamlı öksürüğü söktürücü bir etkisi vardır. Bademcikleri yumuşatarak, nefes almayı kolaylaştırır. Gayet çabuk tesirini göstererek hasta kişinin hemen iyi hissetmesini sağlar.

Bal ve Karabiber Karışımı Nasıl Hazırlanır

Bir büyük bardak suyun içine 2 yemek kaşığı bal ve bir çay kaşığı taze çekilmiş karabiber koyularak hazırlanır. Bu karışıma limon ve  tarçın da eklenerek tadının biraz daha iyileşmesi ve etkisinin artması  sağlanabilir. Sık sık karıştırılması gereklidir, çünkü bir süre sonra karabiberler dibe çökmektedir.

]]>
Karabiber Yağının Faydaları https://www.karabiber.gen.tr/karabiber-yaginin-faydalari.html Mon, 10 Dec 2018 16:41:23 +0000 Karabiber Yağının Faydaları: Doğu mutfağının ayrılmaz bir parçası olan karabiberin bir başka formu olan karabiber yağının temel bileşenleri, Phellandrene, Pinen,  Limonene, Mirsen, Linalol, Sab Karabiber Yağının Faydaları: Doğu mutfağının ayrılmaz bir parçası olan karabiberin bir başka formu olan karabiber yağının temel bileşenleri, Phellandrene, Pinen,  Limonene, Mirsen, Linalol, Sabinene, Beta bisabolene, Beta karyofillen, Alfa termineol, Pinocarveol, Alfa terpenene, Kamfen, Kalsiyum, K Vitamini, Manganez, Lif, Demir, Fosfor, Selenyum ve Potasyumdur. Karabiber fayda bakımından büyük öneme sahip biber çeşitlerindendir. Birçok yemek çeşidinde kullanılan karabiberin yanı sıra karabiber yağı da çok büyük faydaya sahiptir. Çeşitli işlemlerden geçirilmiş olan karabiber yağı çok fazla tüketilmektedir.

Karabiber yağının lavanta, rezene, ıhlamur, limon, adaçayı, zencefil, karanfil, ardıç, bergamot, sandal ağacı, ylang-ylang, kişniş, sardunya,  greyfurt ve sığla yağı ile karıştırılıp, aromasının kaybolmaması için bir saklama kabında saklanması gerekmektedir. Karabiber yağının pek çok faydası bulunmaktadır. Genel olarak ağız yolu ile alınan karabiber yağını çok az insan cilt problemlerinin bazılarının giderilmesi için şifa olarak görmekte ve kullanmaktadır. Çok eskilerden beri tıp alanında çok önemli bir yere sahip olmasından dolayı pek çok bitkisel yağda olduğu gibi karabiber yağının da kökeni Hindistan’dır. Karabiber yağı genellikle sindirim sistemini düzene sokmak için kullanılmaktadır. Karabiber yağı sindirimi ve metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermek için uğraşan insanlara metabolizmayı hızlandırıp, istenmeyen yağları hızlı bir şekilde yok edeceği için karabiber yağı kullanmaları önerilmektedir.

Karabiber Yağının Faydaları

Kullanımı çok basit olan karabiber yağını kaynamış ve soğutulmuş suyun içine birkaç damla koyarak ve içine bir miktar şeker ilave ederek yavaş yavaş içmek gerekmektedir. Hassas cilt haricindeki cilt tipine sahip olan kişiler karabiber yağını cildine masaj yaparak sürmek suretiyle kullanabilmektedir. Ancak hassas ciltliler karabiber yağını direk olarak ciltlerine uyguladıkları zaman ciltlerinin yanma tehlikesiyle karşı karşıya kalma olasılığı vardır. Ayrıca, çocuk yaştakilerin cildi de hassas olduğu için, karabiber yağının kullanımından önce mutlaka inceltilmesi gerekmektedir. Bu sebeple de hassas cilde sahip olanlar bu yağı incelterek kullanmalıdırlar. Özellikle de kış aylarında soğuk algınlığı rahatsızlığı olanların ise bu yağı ağrılı bölgelerine masaj yaparak sürüp, ağrılarından kurtulmaları mümkündür. Bunların yanı sıra karabiber yağının daha pek çok faydası bulunmaktadır ve karabiber yağının faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Karabiber yağı bağırsaklarda bulunan ve gaz oluşumuna sebep olan bakterileri öldürmekte ve gaz oluşumunu engellemektedir.
 • Karabiber yağı, tat noktalarını uyarmakta ve midede hidroklorik üretimi sağlamakta, bu sayede de sindirime yardımcı olmaktadır.
 • Eklem ağrılarından ve kas kramplarından kurtulmak için karabiber yağı faydalı olmaktadır.
 • Karabiber yağının hafif müshil etkisi vardır ve bu sayede sindirim sisteminin temizlenmesinde fayda sağlamaktadır.
 • Özellikle havaların soğumaya başladığı sonbahar ve kış aylarında karabiber yağının soğuk algınlığı ya da üşütmeden dolayı oluşan ağrılı bölgelere masaj şeklinde uygulanması ağrıların hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca, karabiber yağı kanda bulunan ürik asitin de seviyesini düşürmektedir.
 • Karabiberin antioksidan etkisi vardır ve vücutta bulunan serbest radikallerle savaşıp, kişiyi yaşlanmaya karşı korumaktadır.

]]>
Beyaz Karabiber https://www.karabiber.gen.tr/beyaz-karabiber.html Tue, 11 Dec 2018 06:35:54 +0000 Beyaz Karabiber, Türkiye’de çok fazla bilinmeyen beyaz karabiber, Avrupa ülkelerinde ise beyaz karabiber olarak bilinmekte ve kullanılmaktadır. Meksika, Orta Amerika, Batı Hindistan ve Endonezya’da yetiştirilen beyaz karabiber, Beyaz Karabiber, Türkiye’de çok fazla bilinmeyen beyaz karabiber, Avrupa ülkelerinde ise beyaz karabiber olarak bilinmekte ve kullanılmaktadır. Meksika, Orta Amerika, Batı Hindistan ve Endonezya’da yetiştirilen beyaz karabiber, biber çeşitleri içerisinde çok kıymetlidir çünkü büyük emeklerle üretilmektedir. Beyaz karabiberi elde etmek için karabiber bitkisinin tam olarak olgunlaşmamış meyveleri alınmakta ve bu meyveler deniz suyu ya da kireç suyunda bir süre bekletilmektedir. Ardından, meyvelerin kabukları soyulmakta ve iç kısmı kurutulmaktadır.

Kokusu karabiberden daha çok daha keskin olan beyaz karabiberin rengi de karabiberden farklı olarak beyaz ya da grimsidir. Beyaz karabiberin özellikleri içinde en önemli olanı ise, karabiber gibi sosların renginde bozulma oluşturmamasıdır. Bunun yanı sıra, beyaz karabiberin tadı ve kokusu karabibere benzemektedir ve bu sebeple de genellikle sos yapımında kullanılmaktadır. Beyaz karabiber ayrıca, sebze, tavuk ve balık gibi besinlerden yapılan çorba çeşitlerinde, barbekülerde et sosu olarak, çiğ köfteler de, kısır da, sos ile hazırlanan tüm et yemeklerinde, içinde et olan tüm sebzeli yemeklerde, zeytinyağlı dolmalarda ve içinde et olan dolmalarda ve şarküteride kullanılan bir baharat çeşididir.

Beyaz Karabiber

Beyaz Karabiberin Sağlığa Faydaları

Beyaz karabiberin de karabiber gibi sağlık açısından pek çok faydası bulunmaktadır. Beyaz karabiberin sindirim sistemini düzenleyici ve sindirimi kolaylaştırıcı etkisi vardır. Beyaz karabiberin günlük olarak düzenli tüketilmesi halinde afrodizyak etkisi olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra, beyaz karabiberin uyarıcı ve kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi de bulunmaktadır. Ayrıca, beyaz karabiberin dalak ve pankreas üzerinde olumlu faydaları olduğu da bilinmektedir. Nezle ve grip hastalığının şifası için de kullanılan beyaz karabiber, aynı zamanda damar sertliğinin giderilmesinde de fayda sağlamaktadır.

]]>
Elma Tarçın Karanfil Limon Karabiber Çayı https://www.karabiber.gen.tr/elma-tarcin-karanfil-limon-karabiber-cayi.html Tue, 11 Dec 2018 19:24:02 +0000 Elma Tarçın Karanfil Limon Karabiber Çayı, Kim derdi ki, gün geliyor olacak ve ben zayıflama çaylarına ihtiyaç duyacağım. Gidip netten tarifler araştıracak, 3 veya 5 kg fazlalıktan olsa gerek, diyetle yatıp diyetle kalkaca Elma Tarçın Karanfil Limon Karabiber Çayı, Kim derdi ki, gün geliyor olacak ve ben zayıflama çaylarına ihtiyaç duyacağım. Gidip netten tarifler araştıracak, 3 veya 5 kg fazlalıktan olsa gerek, diyetle yatıp diyetle kalkacağımı düşünemezdim. Bir de baktım, gündemimdeki en mühim maddelerden biri bu olmuş. Tabii, boş durmadım araştırdım, soruşturdum birden çok detoks çayı, belli bir süre davranış vs. derken, nette bu tarifi gördüm ve bir sürü pratik olması, içindekilerin zayıflatmasa dahi, hiç bir şekilde zarar vermeyeceği garantisiyle uygulamaya karar verdim. 

Zayıflatan Elma Tarçın Karanfil Limon Karabiber Çayı Tarifi

Malzemeler:
 • 2  adet elma   
 • 2  adet kabuk tarçın
 • 1 adet limon
 • 1 tatlı kaşığı tane karanfil
 • 1 tatlı kaşığı tane karabiber
 • 2 litre su
Elma Tarçın Karanfil Limon Karabiber Çayı
Hazırlanışı:

Yıkamış olduğunuz elma ve limonu dilimlere ayırın ve çekirdekleriyle birlikte  tencereye alın. Karanfili, tarçını ve tane karabiberi de ekleyip, 2 litre su ilave edip ocağa  alın ve elmalar yumuşayana dek kaynatın. Elmalar yumuşayınca  ocağı kapatın ve çayı sürahiye süzüp  gün içinde 3 kez yemeklerden 10 dk  öncesinde için. Çayı sıcak ya da soğuk içebilirsiniz. Hamile olmayan ve çayın içerisindeki malzemelere  alerjisi olmayan arkadaşlarım sağlam bir biçimde  tüketebilirsiniz. Bu biçimde en az 1 hafta süresince aynı ritimde devam edin. Metabolizmanızın hızlandığını ve inceldiğinizi  gözlemleyeceksiniz. Ancak, çayı tüketirken çayın içine karanfil koymayı  şüphesiz ihmal  etmeyin. Karanfil sindirimi kolaylaştırır, bağırsakları çalıştırır. 
]]>